Velbloudi

2. února 2010 v 18:10 | já
Velbloud je společné označení pro dva druhy sudokopytníků. Velbouda dvouhrbého, zvaného též drabař a velblouda jednohrbého neboli dromedára. Arabové rozeznávají přes dvacet plemen velblouda.
Velbloudi jsou pověstní svou schopností přetrvávat dlouho bez vody. Velbloud se chová především pro dopravu břemen, dále také pro maso a mléko. Hodí se ale i k jízdě osob. Velbloudí vlna dosahuje značné kvality zejména v Jižní Americe. Užitečný je i velbloudí trus, který je používán coby palivo. Lidé domestifikovali velbloudy před mnoha tisíci lety. Brehm uvádí, že starověkým Egypťanům sloužil již od dob Nové říše. Egypťané prý také naučili velblouda i jednoduchému tanci zvanému kenken. V bibli je velbloud často zmiňován.
Americká armáda zakoupila roku 1856 ve Smyrně 75 velbloudů se záměrem o jejich vojenské využítí. Po vypuknutí americké občanské války sloužili na straně Konfederace. Po válce zájem armády opadl a dromedáři byli dílem prodáni, dílem zdivočeli. Poslední z nich přežili asi až do roku 1900. Velbloudi byli také introdukováni, s mnoha jinými domácími zvířaty (králík, pes, kočka, kůň), také v Austrálii.
Velbloud je velmi rychlý a vytrvalý běžec, dokáže uběhnout až 175 km za 12 hodin. Stoupání mu ale činí obtíže, proto není často vidět v horách.
Maso mladých velbloudů je považováno za největší lahůdku. Velbloudí maso obvykle není konzumováno, protože velbloudi bývají pojmenováni a majitelé k nim mají silný citový vztah. To ovšem nevylučuje rituální důvody a pojídání velbloudů ukradených jiným kmenům. Jateční hmotnost velblouda je kolem 450 kg.
Velbloudí mléko je velmi tučné a husté.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *-Maggie-* your *Affs* *-Maggie-* your *Affs* | Web | 2. února 2010 v 20:19 | Reagovat

:-) velbloudy mam rada :D

2 Adam Šťastný Adam Šťastný | E-mail | Web | 2. února 2010 v 20:22 | Reagovat

[1]: a líbí se ti tenhle článek???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama